Historia Firmy

“Urządzenia do Regulacji Temperatury” to hasło znane na rynku od 1987 roku dzięki rozwojowi i produkcji specyficznych urządzeń do regulacji temperatury. 23 lata temu Peter van den Hoogen rozpoczął pracę nad rozwojem i produkcją urządzeń do regulacji temperatury, które nie były wówczas dostępne na rynku. Pracował wówczas samodzielnie w większej firmie Veba. Firma ta projektowała i wytwarzała urządzenia kontroli temperatur stosowanych w klimatyzatorach, urządzeniach grzewczych, a także w przemyśle samochodowym. Odbiorcami urządzeń były między innymi firmy ATAG, Honeywell, Meredes Benz. Najmniejszy dział (1-3 osobowy) Petera van den Hoogena pracował wówczas nad szczególnymi rozwiązaniami regulacji temperatur do przechowywania i transportu między innymi krwi, leków, materiału genetycznego i płynów do dializ. Peter van den Hoogen zakupił markę Veba i jej udziały i rozpoczął pracę samodzielną, aby osiągnąć jeden cel: zdobyć sławę dla marki na polu medycznym i laboratoryjnym. Pierwsze lata były kluczowe dla wielkich osiągnieć! Peter van den Hoogen nawiązał współpracę biznesową między innymi z Heinekenem, co zaowocowało porozumieniem o stworzeniu Beertender. Regulacja chłodzenia i temperatury jest oczywiście sygnowana przez Petera van den Hoogena. Kolejne zlecenia nadeszły z Ministerstwa Obrony Holandii, Belgii, Francji i Indii na projekt i produkcję kontenerów chłodniczych dla leków. Przybywało klientów także z branży kosmonautyki: (między innymi NASA i ESA) na rozwój specyficznych systemów chłodniczych i regulacji temperatur, ale także klientów specjalnych, takich jak słynne holenderskie Rijksmuseum.

Zaczęło się w 1987 r. od jednoosobowej działalności w firmie Veba i w ciągu 23 lat firma stała się znana na całym świecie w obszarze medycznym i laboratoryjnym. Marka przyniosła Peterowi van den Hoogenowi ogólnoświatową sławę przede wszystkim dzięki doskonałej znajomości termodynamiki połączonej z elektroniką. Peter van den Hoogan zawdzięcza swój sukces także rzetelności i wczuwaniu się w potrzeby klientów. Ta niezawodność i empatia wobec klientów po dziś dzień cechuje cały personel i wszystkie osoby zatrudnione w firmach Peter van den Hoogen.

VebaBox

W latach 1996/97 pojawiło się mnóstwo zapytań z całego świata medycznego i laboratoryjnego odnośnie poprawy tradycyjnych transporterów chłodniczych. Ciężarówki chłodnicze nie nadawały się do tego rodzaju transportu. Występowały w nich duże fluktuacje temperatur. Chłodzenie podczas postoju nie było możliwe. Kolejnym słabym punktem była zawodność, ponieważ chłodzenie spadało, a towar nie nadawał się do użytku.

Inżynierowie Veba natychmiast (w 1998 r.) uruchomili nowy silnik chłodzący, który funkcjonował przy niskim napięciu (12/24V) i generował chłodzenie na bardzo wysokim poziomie. Trzymał on (przy napięciu z akumulatora) temperaturę podczas postoju i jego regulacja była znacznie lepsza, niż we wcześniej istniejących silnikach.

Dzięki temu wynalazkowi pierwsze kontenery chłodnicze z sukcesem zaczęły trafiać na rynek. Peter van den Hoogen wskazał, że można zastosować limit 4000 litrów, a więc nie było potrzeby dostosowaywać elektroniki w zwykłym samochodzie dostawczym.

Niepostrzeżenie narodził się trend

W Holandii między 1997 a 2007 roku nie mniej, niż 300 tradycyjnych pojazdów chłodniczych w przemyśle laboratoryjnym i medycznym zostało zostąpionych 12V kontenerami Veba. Ich wynalazca i producent Peter van den Hoogen myślał już o przyszłości wielkich kontenerów chłodniczych. W międzyczasie nadchodziły zamówienia od firm cateringowych, piekarzy, rzeźników, kurierów itp. i można było zaopatrywać nowe rynki. Zapadła decyzja: podbijemy świat z “VebaBox”, więc postanowiliśmy pojawić się na Europejskich Targach Transportowych (największa w Europie wystawa pojazdów komercyjnych), które odbyły się w październiku 2007 roku w Amsterdamie.

Marka “VebaBox” została ustanowiona i świat stanął przed nami otworem. Na prezentację zaproszono prasę i tej samej jesieni ponad 11 stacji telewizyjnych przedstawiło nową markę VebaBox.

W międzyczasie pod koniec 2009 r., 2 lata po prezentacji podczas Europejskich Targów Transportowych, VebaBox stał się milionowym przedsiębiorstwem i objął 80% rynku produkcji małych pojazdów chłodniczych. Wraz z międzynarodowym zespołem sprzedaży, powstały spółki dystrybutorów, między innymi w Belgii, w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii, Grecji, na Słowacji i w Portugalii. W tych krajach Veba stanowi od 51 do 100% udziału w rynku.

Spółka produkcyjna VebaBox powstała też w Słowacji i produkuje 40 kontenerów tygodniowo. W międzyczasie podpisano umowy z importerami samochodów i producentami takimi jak Renault i VW/PON na wyłączność VebaBox i dystrybucję VebaBox.

VebaBox zawdzięcza swoją pozycję i sukces oryginalnym pomysłom założyciela Petera van den Hoogena, których podstawą jest zasada niezawodności i wyobraźnia dostosowana do potrzeb klienta oraz najwyższy poziom organizacji.
Rozpoczął jako przedsiębiorca i projektant “urządzeń do regulacji temperatury”, a 23 lata później stał się szefem światowej spółki. “Chłopięce marzenie” się spełniło.